Op. Dr. Önder AKDENİZ - KBB Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

Burun estetiği ve diğer tedaviler ile ilgili en çok merak edilen sorulara ve daha çoğuna burda cevap bulabileceksiniz

Burun şeklinin düzeltilmesi

Burun, yüzümüzün tam ortasında, görünümü ile yüz ifadesini oldukça etkileyen bir organımızdır.Dış kısmı başlıca 2 adet burun kemiği ve birkaç çift kıkırdaktan yapılmıştır.
18 yaşında gelişimini tamamlayan burundaki şekil bozuklukları ya doğumsaldır ya da edinselolup travma, enfeksiyon, tümör nedeniyle sonradan ortaya çıkmıştır.
Görünümü ileri derecede bazen şekli bozulmuş burunlara estetik müdahaleler ile normal bir görünüm kazandırılabilir. Ancak amaç, estetiğin yanında en üst düzeyde burun fonksiyonların korunması olmalıdır. Bu noktada cerrahiye karar verirken aşırıya kaçılmadan yüze uyan bir burun hedeflenmelidir.
Bazı hastalar burnunun şeklinden öylesine yakınır ki; burada kişinin kusuruna saplanıp kalmış, ruhsal dengesi bozulmuş olarak algılanmasında ve cerrahiden önce bir psikolojik muayeneden geçirilmesinde yarar vardır. Ancak kişinin görünümü nedeniyle toplumdan kaçıp, kusurunu ayıp gibi düşünerek ruh dengesinin bozulmasına da izin verilmemelidir.
Burun plastik operasyonu genel anestezi altında ve sıklıkla burun deliklerinden girilerek yapılır. Burun uç kısmının anormalliklerinde ise burun derisi alttan kaldırılarak açık şekilde de yapılabilir.
Operasyonda; önce burun anatomisi ortaya konur, çatı deriden sıyrılır kusurlu bölümler alınır. Komşu anatomik yapılar yeni duruma adapte edilir. İşlem bitirildikten sonra yeniden şekillendirilmiş burun çatısı alçı ya da metal plastik v.s. gibi gereçlerle desteklenir.
Yaklaşık 1 haftalık sürenin sonunda bu destekler alınır. Operasyondan sonra göz etrafında ve burun çevresinde şişlik ve morluklar oluşabilir. Zamanla bunlar düzelir. Burnun son şeklinin alması aylarca sürebilir.
Bazen burunda travma, iltihap v.b. gibi nedenlerle doku kaybı olduğunda; vücuttan greft tabir edilen kıkırdak ya da kemik parçalar buruna nakledilerek onarım gerçekleştirilir.

Burun ucu kaldırma

Burun ucu düşmelerini daha iyi anlayabilmek için olayı şöyle özetleyebiliriz: Mimari yapılarda olduğu gibi burun çatısında da yapıyı yerinde tutan ve destekleyen birtakım önemli anatomik oluşumlar vardır. Binaların kolon ve kirişlerindeki bir zayıflık ya da bir kolonun çıkartılması nasıl problemlere ve çökmelere yol açıyorsa, bunun benzerinin burun anatomisinda de olduğunun bilinmesi gerekir.
Son yıllarda uygulanmamakla birlikte; nefes problemi için belli kurallara uymadan, çok radikal olarak çıkartılmış bir kıkırdak dokunun bu bahsettiğimiz yapıyı ne derece bozduğu ve burun ucunda düşmelere yol açtığı artık çok iyi biliniyor.
Bunun yanında bu desteği sağlayan birçok önemli anatomik oluşum da mevcuttur.
Rinoplastide son yıllardaki yaklaşım değişikliği, uygulanan daha minimal ve destek yapıyı daha az bozan cerrahi tekniklerle biz artık bu önemli yapıları koruyabiliyor, şekillendirebiliyor ve hatta gerekirse güçlendirebiliyoruz.
Ameliyat esnasında gerekirse kıkırdak desteği, kıkırdak ilerletmeleri, birtakım dikiş uygulamaları gibi bazı cerrahi tekniklerle desteği artırabiliyoruz.
Rinoplasti sonrası ödemler burun ucu düşmesi değil, ameliyat sonrası normal gidişattır.Rinoplasti sonrası ödemler burun ucu düşmesi değil, ameliyat sonrası normal gidişattır.
Bu arada yanlış anlaşılmalara yol açmamak için bir konuya da açıklık getirmekte fayda var; rinoplasti sonrası erken dönemde ödemler nedeniyle burun ucundaki kalkıklık bir süre sonra ödemlerin azalmasıyla birlikte planlanan yerine iner. Dolayısıyla bu süreç burun ucu düşmesi değil, ameliyat sonrasının doğal gidişatıdır.

Burun Ucu estetiği

Burun ucunun çok büyük olduğu durumlarda, cerrah burun deliklerinin içinden bir kesi yaparak burun ucundaki kıkırdak dokunun bir kısmını çıkarabilir.
Bu durumda cilt üzerinde görünebilir hiçbir iz kalmaz. Zamanla üstteki deri de kıkırdakların şeklini alarak küçülür. Ancak hastanın kalın bir cildi varsa özel bir teknik kullanarak kıkırdakları bulunduğu dokulardan ayırmadan öne doğru çeker.
Daha sonra kıkırdakları küçültür. Son olarak kıkırdakları tekrar eski pozisyonlarına getirir ve ameliyat giriş yerleri dikilir. Yine bu işlemler burun deliklerinin içinden girilerek gerçekleştirildiği için cildinizde dışarıdan görülebilir bir iz kalmaz.

Basit Burun Estetiği

En sık yapılan estetik operasyonlardan burun estetiğinde yeni yöntem basit burun estetiği ile iyileşme süresi çok kısaldı. Sadece 5 gün sonra hayatınıza kaldığı yerden devam edebilirsiniz.
Ayrıca cerrahi olmayan rinoplasti olarak bilinen Enjeksiyon rinoplasti, rinoplasti geleneksel basit bir alternatif. burun çok hassas alanlara dolgu malzemesi enjekte ederek, birkaç dakika içinde burun daha cazip hale getirmek için mümkün olabilir.
Basit burun estetiği, neştersiz burun estetiği olarak da geçen son teknolojik bir uygulamadır.
Estetik operasyonlar, teknolojik gelişmelerin de etkisiyle çok daha kolay yapılır hale geldi. Özellikle burun operasyonlarında yenilikler hiç bitmiyor. Bu yeniliklerden bir tanesi, estetik yaptırmayı düşünen ancak uzun süren iyileşme sürecini düşününce vazgeçenlerin fikrini değiştirebilir
Basit burun estetiği adı üstünde, basit… Yarım saat sürüyor. Ameliyattan 5-7 gün sonra sosyal hayatınıza rahatlıkla dönebiliyorsunuz. Burnunuzun yüzünüzün hiçbir yerinde şişlik, morluk ve ağrı oluşmuyor.

Burun estetiği ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler?

Burun ameliyatınızdan sonra iyileşme süreci zaman ve sabır gerektirir. Burun Ameliyatı sonrası bakıma aktif olarak katılmanız, ameliyat kadar önem taşımaktadır.
Aşağıda sıralanan önerileri lütfen uygulayınız. Anlamadığınız konuları doktorunuza sormakta tereddüt etmeyiniz.
1. Ameliyat salonundan ,burnunuzun içindeki tamponlar nedeni ile burnunuzdan nefes alamıyor olabilirsiniz. Bu dönem süresince ağzınızdan nefes almalısınız. Tamponların burnunuzda kalma süresini doktorunuz belirleyecektir.
2. Yeterli sıvı almanız önemlidir. Yudum yudum içeceğiniz meyve suyu, su ve hafif içecekler ağızdan nefes almanın neden olduğu ağız kuruluğunu biraz olsun hafifletmeye yardımcı olacaktır. Kamış kullanmayınız. Yumuşak, kolay çiğnenen gıdalar yiyiniz. Dudaklarınızı nemli tutmak için jel veya dudak kremleri kullanınız.
3. Sadece doktorunuz tarafından verilen ilaçları kullanınız. Aspirin veya aspirin içeren ilaçlar veya kan pıhtılaşmasını engelleyici ilaçlar kullanmayınız.
4. Burnunuzdaki pansumanlar duruyorsa ,uyurken veya dinlenirken başınızı, en az iki yastık olacak şekilde yüksekte tutunuz. Mümkün olduğu kadar, gün boyu başınızı dik tutmaya özen gösteriniz; bu normal kan dolaşımını koruyacak ve ameliyat sonrası oluşacak şişliğin azalmasına yardımcı olacaktır.
5. Burnunuzdan bir miktar sızıntı olması beklenen bir şeydir. Bu pembe /açık kırmızı renkli olacaktır, fakat sürekli kırmızı kan geliyorsa, telefonla doktorunuza bildirmelisiniz.
6. Ameliyattan çıktığınızda, burnunuzun üzerinde iki kat plaster ve bir alçı atel olacaktır. Bunlar, burnunuza şekil vermek kadar burnunuzun korunması için de önemlidir. Bu pansumanlara dokunmayınız ve bozmayınız; bir hafta içerisinde doktorunuz tarafından çıkarılacaktır.
7. Burnunuzun altındaki küçük tampon, gerektikçe değişebilir (veya hiçbir kanama yoksa çıkarılıp atılabilir).
8. Burun deliklerinizi ovalamayınız veya burun silmeye teşebbüs etmeyiniz.Ellerini burnundan uzat tut sizin için iyi bir kural olacaktır. Burnunuzu çarpmamaya özen gösteriniz. Önden düğmeli kıyafetler giyiniz. Tişörtlerden ve balıkçı yaka giyeceklerden uzak durunuz.
9. Dişlerinizi dikkatle fırçalayınız ve sadece yumuşak bir diş fırçası kullanınız. Dudaklarınızı büzmeyiniz veya üst dudağınızı aslında gerektiğinden daha fazla yukarı kaldırmaya çalışmayınız.
10. Burun ameliyatınızdan sonra iki hafta süreyle ıkınmaktan, eğilmekten, ağır şeyler kaldırmaktan (özellikle küçük çocuklarınızı), efor gerektiren egzersizlerden ve spordan kaçınınız.
11. Bir ay süre ile direk güneş ışınına maruz kalmaktan kaçınınız.
12. Burnunuzun dışındaki pansumanlar çıkarıldığında çevre dokularda bir miktar şişme ve renk değişikliği fark edeceksiniz. Burnunuz şiş ve ucu yukarı dönmüş görülebilir. Bu zamanla kendiliğinden düzelecektir.
13. Burnunuzun ucunda ve bazen de üst dudağınızda uyuşukluk hissedebilirsiniz. Bu birkaç hafta içinde kaybolacaktır.
14. Tamponlar çıkarıldıktan sonra, burnunuzu nazikçe günde 2-3 kez kulak temizleme çöpü ile musluk suyu kullanarak temizleyebilirsiniz. Kulak temizleme çöpünü burun deliğinizden yukarı doğru sokmayınız.
15. Tamponlar alındıktan sonra dahi, burnunuz tıkalı olacaktır. Bu, dokuların cerrahiye normal yanıtıdır. Bir hafta süre ile burnunuzu sümkürmeye teşebbüs etmeyiniz. Aksırmak, sümkürmek zorunda kaldığınızda, her iki burun deliğiniz açık şekilde bunu nazikçe yapınız. Burun spreyleri veya damlaları kullanmayınız. Şayet hapşırmak zorunda kalırsanız ağzınız açık hapşırınız.
16. Ameliyatınız boyunca almış olduğunuz ,sakinleştirici veya uyuşturucu ilaçların kullanımından sonra bitkinlik ve zafiyet oldukça sıktır. Bir veya birkaç gün içerisinde kendinizi daha güçlü hissedeceksiniz. Bazen de uykusuzluk olabilir. Bunu hafifletmeye yardımcı olmak için, ilk hafta boyunca size uyku ilacı verilebilir.
17. Ameliyattan 12 ile 36 saat sonra depresyon görülmesi hiç de nadir bir olay değildir. Burnunuzun ameliyattan sonraki ilk görünümü sizi şaşırtabilir. Sabırlı ve gerçekçi olmanız gerektiğini hatırlayınız. Unutmayınız ki burnunuz cerrahi bir girişime maruz kaldı ve zamanla düzelip çok daha iyi olacaktır. Burnunuzun tam anlamıyla iyileşmesi 6 ile 12 aylık bir süre gerektirebilir.
18. Pansumanlar alındıktan sonra normal iş hayatınıza dönebilirsiniz (yaptığınız işin türüne bağlı olarak). Küçük berelerin gizlenmesine yardımcı olmak için makyaj kullanılabilir.
19. Ameliyat sonrası randevularınızın hepsine gittiğinizden emin olunuz. Bunlar, doktorunuzun iyileşmenizi ve burnunuzun gelişimini takip etmesi ve burnunuzun görünümündeki gelişimi değerlendirmek için çekilecek ameliyat sonrası fotoğraflar için gereklidir. Ameliyat sonrası randevular, genellikle ameliyattan 1 hafta, 1 ay, 3 ay ve 6 aya verilir.
20. Ameliyat sonrası zorunlu olmadıkça iki ay gözlük kullanmayın. Gözlükler sadece alçı tel yerindeyken takılabilir. Bu dönemden sonra bir parça bantla alnınıza asılmalıdır. Bunun nasıl yapıldığı size gösterilecektir.

Burun Estetiği Ameliyat süresi

Ameliyat süresi, burundaki problemin büyüklüğüne göre 1 ile 4 saat arasında değişir. Burun ameliyatı sırasında kemik ve kıkırdaklara tasarımda belirlenen modele uygun şekil verilir. Buna göre kemik ve kıkırdakların fazlalıkları varsa alınır, eksiklik ya da çukurluk varsa yine kemik ve kıkırdak parçaları ile dolgu yapılır.

Burun ameliyatı öncesi bilinmesi gerekenler.

Burun estetiği ameliyatı öncesinde solunum probleminizin olup olmadığı, burun travması geçirip geçirmediğiniz, doğumsal bir sıkıntı olup olmadığı, burun cildinizin kalınlığı veya inceliği, daha önce burun ameliyatı geçirip geçirmediğiniz çok önemlidir.
Solunum probleminizin olması bazen bu bölgenin bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesini gerektirir ve ameliyatınızın planlanmasında yardımcıdır.
Daha önce travma geçirmeniz veya burun ameliyatı olmuş olmanız planlanacak yeni ameliyat için bazı sıkıntıları da beraberinde getirecek faktörlerdendir. Travma veya ameliyat sonrasında yeniden müdahale için en uygun zaman birinci yıldır. Birden fazla ameliyat geçirmiş hastalar için iyileşmenin daha uzun süreceği, kısmi doku sorunlarının yaşanabileceği bilinmelidir. Daha önce ameliyat geçirmişseniz ve yeniden müdahale gerektiğini düşünüyorsanız bu ameliyatı en iyi size ilk müdahaleyi yapan doktorunuz gerçekleştirecektir.
Burun cildinin kalınlığı ameliyat sonrasında elde edilecek sonucu doğrudan etkileyen faktörlerden biridir. Bursa Burun estetiği bir iskelet ameliyatıdır. Yani kemik ve kıkırdaklar şekillendirilir, ilişkileri düzenlenir ve cildiniz bu yeni burun iskeleti üzerine örtülür. Çok ince cilde sahip olan insanlar da tüm detaylar görülürken, burun cildi çok kalın olanlarda ise nerdeyse hiçbir detay görünmez. Bu durumların ameliyat öncesinde detaylı olarak konuşulması gerekmektedir.
Ameliyat günü genellikle ameliyattan 6-8 saat öncesinden aç kalmanız istenir. Sigara kullanıyor olmanız ameliyatınızı olumsuz etkileyebilir. Ameliyat süresi ortalama 1,5 saat ile 3 saat arasında değişir. Bu süre uygulanacak cerrahi işleme ve ameliyatınızı yapacak cerraha göre farklılıklar göstermektedir. Ameliyat öncesi rutin tetkiklerinizin yapılmış olması ve herhangi bir sorun olmaması gerekmektedir. Özellikle kanama problemlerinin olması, kanamayı artırıcı ilaçlar kullanıyor olmanız doktorunuza mutlaka ameliyat öncesinde bildirmeniz gereken durumların başında gelmektedir.

Basit Burun estetiğini Nasıl Yapılır?

Basit burun estetiğinde yapılan operasyon normal operasyonun yarısı gibi bir işlem. Operasyonu 3 adımda bitiriyorum. Burun estetiği olan kişi, insanlarda “Sende bir değişiklik var ama ne?” algısı oluşturuyor. Tam olarak ne olduğu fark edemiyorlarsa, bu başarılı bir operasyondur. Çünkü en iyi burun estetiği, burnu doğal haline getirmek için yapılandır. Basit burun estetiği, çok büyük burunlara yapılmıyor. İkinci kez ameliyat olanlar, burnu yamuk olanlar, burun estetiğinden beklentisi çok olanlara da yapılamıyor.

1
×
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz? Merak ettikleriniz hakkında bize Whatsapp hattımızdan sorularınızı iletebilirsiniz.