Op. Dr. Önder AKDENİZ - KBB Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

All Posts Tagged: bursa Dismorfofobi tedavisi

dismorfofobi bursa

Dismorfofobi

İnsanın kendine ilişkin takıntıları deyip geçtiğimiz şey, aslında bir hastalık.

Kendinizi beğeniyor musunuz? Mutlaka yüzünüzde ve vücudunuzda hoşlanmadığınız bir taraf vardır. İpin ucunu kaçırdığınız takdirde psikolojik, hatta psikiyatrik bazı bozukluklarla tanışma riskine dikkat çekiyor. İşte dismorfofobi de bunlardan biri ve belki de en eskisi. Hatta kişinin kariyerini, özel hayatını ve sosyal ilişkilerini ciddi anlamda etkileyen bir hastalık.

Dismorfofobi, psikiyatri literatüründe ‘‘Beden Dismorfik Bozukluğu (BDD)’’ olarak yer alıyor. Bilimsel tanımı ise şöyle: ‘‘Kişinin görünümündeki gerçek olmayan, imgesel bir kusur ile uğraşıp durması.’’ Bunun yanı sıra kişi, hafif, önemsiz bir kusuru olsa bile duyduğu kaygıyla sorunu aşırı büyütebiliyor.

BURUN TAKINTISI

Dismorfofobi, adından anlaşılabileceğinin aksine aslında korku veya kaçınma gibi fobik belirtiler içermeyen bir rahatsızlık. Uzmanlar, dismorfofobinin yanlışlıkla ‘fobi’ şeklinde adlandırıldığını ifade ediyor. Bazı kişilik bozukluklarında görülebilecği gibi tek başına da görülen bu hastalık -tek başına görüldüğü takdirde- ‘‘Vücut Dismorfik Bozukluğu’’ olarak tanımlanıyor.

Dismorfofobi, en sık yüzdeki kusurlarından (en çok burun), saç, göğüs veya vücudun tamamından duyulan hoşnutsuzluktan dolayı ortaya çıkıyor. Kişi, zamanının büyük çoğunluğunu ayna karşısında kendini inceleyerek geçiriyor. Ve tabii sıklıkla başkalarına nasıl göründüğünü soruyor. Buna karşılık bazı vakalar ise ayna gibi yansıtıcı yüzeylerden ölesiye kaçıyor, rahatsız olduğu bölgeyi makyaj veya giysiyle kamufle etmeye çalışıyor.

Dismorfofobiye sahip kişiler, sıklıkla dermatoloji (cilt hastalıkları) ve plastik cerrahi kliniklerine başvuruyorlar. Çünkü kişi, yüzündeki akne, yara izi veya burun şeklinin güzelliğine gölge düşürdüğüne kayıtsız şartsız inanıyor. Tabii kendisini bu duruma müdahale etmek zorunda hissederek dermatologların plastik cerrahların kapılarını aşındırıyor.

Psikiyatri uzmanlarının verdiği bilgilere bakılırsa, Vücut Dismorfik Bozukluğu olan bir kişi, rinoplasti (burun estetik ameliyatı) mammoplasti (göğüs büyütme veya küçültme), yüzdeki kırışıklıkların, şişkinlik veya gerdanındaki sarkıklıkların düzeltilmesini isteyebiliyor. Ancak işin ilginç tarafı, kişi ameliyattan sonra bile genel olarak rahatlayamıyor. Hatta uzun süreli takip çalışmalarına göre, cerrahi tedaviden sonra ileri evrede sıklıkla daha şiddetli psikolojik sorunlar kendini gösterebiliyor.

Vücut Dismorfik Bozukluğu sırasında, kişinin kaygısı zaman içinde artıp azalabiliyor, ama eğer tedaviyle müdahale edilmezse genel olarak kronik bir şekilde seyrediyor. Tedavi aşamasında antidepresan ve antipsikotik ilaçlarla psikoterapi uygulanıyor. Ancak tedavinin ne kadar süreceği konusunda akademik platformdaki tartışmalar devam ediyor.

Psikiyatristlere göre, dismorfofobi pençesindeki kişi, ancak rahatsız olduğu bölgeleri düzelttirdiği zaman mutlu olacağını zannediyor. Dolayısıyla rahatsızlık tekrarlayabiliyor veya tedaviye direnç gösterebiliyor.

Dismorfofobinin sebepleri

  • Cinsel sorunlar
  • Duygusal çatışmalar
  • Ailelerdeki stereotipik güzellik anlayışı
  • Kültür düzeyi
  • Sosyal etkileşim

Hastalığın sonuçları

  • Vakaların yüzde 90’ı hayatı boyunca ağır depresif atak yaşıyor
  • Yüzde 70’i anksiyete bozukluğunu gösteriyor
  • Yüzde 30’u herhangi bir psikolojik bozuklukla karşı karşıya
  • Üçte biri alay edileceği korkusuyla eve kapanıyor
  • Beşte biri ise intihar teşebbüsünde bulunuyor
Devamı
bursa-dismorfofobi

Kendini Beğenmeyenlerin Hastalığı: DİSMORFOFOBİ

Hepimizin mutlaka bedenimizde beğenmediğimiz, değiştirmek istediğimiz bölgeler vardır. Ancak bunu ne kadar problem edip, günlük hayatımızı ne boyutta etkilemesini belirlemek ise tamamen psikolojik bir süreç. Kendisiyle barışık bir bireysek, beğenmediğimiz bölgeyi çok büyük bir problem haline getirmez ve günlük hayatımıza normal bir şekilde devam edebiliriz. Ya da bölgeye müdahale için, sağlıklı alınan kararlar silsilesi sonrası estetik cerrahiye başvurabiliriz.

Ancak, estetik cerrahiyle yetinmeyen veya estetik operasyonlara doymayan bir psikoloji, tedavi edilmesi gereken durumdadır. Psikolojide bu kompulsifin bir adı var: Dismorfofobi. Yani kendini beğenmeme hastalığı. Psikologların yaptığı açıklamalara göre, Dismorfofobi gizli kalan bir hastalıktır. Türkçeleştirilmiş haliyle, Ayna Hastalığıdır. Bu kişiler, sıklıkla aynaya bakar ve obsesyon geliştirilen bölgeyi saklama girişiminde bulunur. Kişi, kendisinde var olan fakat kendisinin düşündüğü kadar göze batmayan çeşitli kusurları fazlaca büyütür. Çoğu zaman estetikle ilgisi bile olmayan bu rahatsızlık, aslında psikolojik bir hastalıktır. Kişi kendindeki ufacık bir kusuru bile takıntı haline getirir ve sürekli bu kusuruyla uğraşır. Aklını sürekli oraya verir ve bunu kendinde bir takıntı haline getirir. Hatta abartılmış kusurları nedeniyle alaya alınma endişeleri yüzünden evden çıkamaz hale gelir.

Yine psikoloji uzmanlarının paylaştığı bilgilere göre, bu kişiler sosyal ilişkilerinden memnunsuz ve sosyal ilişkilerinde problem yaşayan, çoğu bekar veya boşanmayı tercih etmiş kişilerden oluşuyor. Bu kişilerin çoğu, beden imgesinde bir değişikliğin kendilerine verdikleri değeri artıracağına ve hayatının belirgin bir şekilde düzelteceğine inanırlar. Kendilerini başkalarıyla kıyaslar ve onlara benzemeye çalışırlar. Daha çok ergenlikte başladığı tespit edilen Dismorfofobi, kişilerin yaşıtlarından uzaklaşmasına ve hatta okuldan veya işten ayrılmalarına kadar neden olabilir.

Psikiyatristlerin verdiği örnek vakalara göre, bu kişilerin en çok başvurdukları tıbbi branşlar; dermatologlar, plastik cerrahiler, estetik cerrahlar ve diş hekimleri. Son zamanlarda ünlü kişilerin, televizyonlarda sıkça insan önüne çıkmaları veya güzel vücutlu veya güzel bir surata sahip insanların kendilerini sanal ortamda ifşa etmelerinin ardından, bu vakayı toplumda daha fazla tetiklemiştir.

Dismorfofobi hakkında, hekim arkadaşlarımın bilgisi ışığında yeterli tanımlamayı yaptıysak özetle şunları söylemek isterim: Estetik operasyona ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüzde, bunu hem bizim yardımımızla hem de bu arzunuzu enine boyuna tarttıktan sonra yola çıkmalısınız. Dismorfofobi sahibi kişiler, ne kadar estetik operasyon geçirirse geçirsin, çıkan sonuçtan hoşlanmayacak ya da tatmin olmayacak ve daha fazlasını isteyecektir. Bu nedenle, sağlıklı bir psikolojiyle estetik operasyonlara karar vermek çok önemli. Unutmayalım ki, önce sağlıklı bir psikoloji, ardından güzellik…

Sağlıklı ve güzel bir hafta diliyorum…

Devamı
Open chat
1
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz? Merak ettikleriniz hakkında bize Whatsapp hattımızdan sorularınızı iletebilirsiniz.
Powered by