Op. Dr. Önder AKDENİZ - KBB Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

All Posts Tagged: burun estetiği ameliyatı

piezo burun estetigi

Piezo Burun Estetiği Nedir?

Piezo Burun Estetiği burnunuzda bulunan kemiği kırmadan,cildinize zarar vermeden ya da burun dokunuzda herhangi kimyasal sorun oluşturmadan tamamen ses dalgaları ile yapılan acısız ve sancısız bir işlemdir.

Piezo Burun Estetiği Nasıl Yapılır?
Teknoloji ilerledikçe dünya insanlar için biraz daha yaşanılabilir bir hal alıyor.Tabi bu ilerleme yalnızca elektronik alanında olmuyor. Tıp alanında da çok büyük ilerlemeler kaydediliyor.Burun estetiğinde en son yenilik olarak gösterilen Piezo Burun Estetiği biz doktorlara da büyük kolaylık sağlıyor.Eskiden burun estetiği yapılırken,burun kemiği kırılarak burunda bir düzeltme yapılırdı.Şimdi Piezo Burun Estetiği ile burun kırılmadan,ultrasonik dalgalarla şekillendirme yapılıyor.Bu sayade ameliyat sonrası morarma ya da şişme şikayetleri ortadan kalkmış oluyor.

Piezo Burun Estetiği Her Burun Yapısına Uygun mudur?
Piezo Burun Estetiği, burun yapısında herhangi bir düzenleme gereken bütün hastalarımız için uygun bir işlemdir. Burun kemiği yamukluğu ya da mevcut halinden memnun olmama gibi durumlarda hastalarımızın beklentileri karşılanır ve riksiz bir tedavi ile sonuca ulaştırılır.

Neden Piezo Burun Estetiği?

Bu işlem özellikle ameliyat sonrası oluşan kızarma,morarma gibi rahatsızlıkları en aza indirerek ameliyat sürecinin hızla atlatmasını sağlamaktadır. Böylece hastalarımıza ciddi bir avantaj sağlanmaktadır. Aynı zamanda hedeflenen ameliyat başarısına daha çok yaklaşılarak hastamızın mutlu bir şekilde ayrılması sağlanmakdır. Daha önce kullanılan kırma yöntemi,ameliyat sonrasında ciddi bir ağrı, sızı oluşturmaktadır. Bu yöntem sayesinde ağrılar en aza indirilerek acısız bir tedavi sağlanmaktadır.

Ameliyatta Doktor Faktörü Önemli mi?
Doktor faktörü ameliyat için en önemli faktör denilebilir. Çünkü burun estetiği dünyanın en zor ameliyatları arasında yer alıyor. Burun,solunum gibi hayati önem taşıyan bir organ olduğundan dolayı,mesleğinde tecrübe edinmiş ve başarılı bir doktor ameliyat için önemli faktörlerin başında gelir.

Devamı
bursa-burun-estetigi-ameliyatlarinda-dogru-bilinen-yanlislar

Burun Estetiği Ameliyatların Doğru Bilinen Yanlışlar

Merhaba değerli okurlar,

Bu hafta sizlere, burun operasyonlarında doğru bilinen yanlış bilgilere dair paylaşımlarda bulunmaya çalışacağım.

Burunda meydana gelen tıkanıkların en büyük nedeni, burnu ikiye ayıran kemik ve kıkırdak duvarının eğriliğinden kaynaklanmaktadır.

Ayrıca burun eti dediğimiz ve burnun içerisinde yer alan havanın nemlendirip ısıtılmasını sağlayan konkaların büyümesi de bu tıkanıklığın önemli nedenleri arasındadır. Ortaya çıkan bu iki durum da burun içindeki hava koridorunda daralma yarattığından dolayı, burunda tıkanıklıklar ortaya çıkmaktadır.

Tabi bu sorunların ameliyat dışında da tedavisi yoktur. Bu vesileyle gerçekleştirilen ve ‘rinoplasti’ olarak adlandırdığımız, burundaki şekli değiştirmeye yönelik ameliyatlar sayesinde, burun içerisinde yapılan çeşitli uygulamalarla, ilgili kıkırdak ve kemikteki eğrilikler düzeltilebilmektedir.

Yanlış: İyileşme Uzun Sürüyor?

Sağlıklı ve kaliteli nefes alıp verilmesi adına uygulanan rinoplasti yöntemi sayesinde, hastalar çok kısa sürede gündelik yaşamlarına dönebilmektedir.

Yanlış: Gözaltlarında morluklar ve şişlikler oluşuyor?

Burnun içerisindeki eğrilikleri düzeltmek ve sağlıklı bir nefes işlevi ortaya koymak adına uygulanan rinoplasti sonrası, göz çevresinde morluklar veya yüzde şişlikler çok nadiren görülebilmektedir. Ameliyatın ardından en geç 1 hafta gibi kısa bir sürede de bu belirtiler ortadan kaybolmaktadır.

Yanlış: Ameliyat Sonrası Şikâyetler Artıyor?

Doğru ve güvenilir ellerde yapılan rinoplasti operasyonları sonrası hastanın şikâyetleri genellikle tekrarlama göstermez. Eksik ve yetersiz cerrahi müdahalelerde birtakım küçük sorunlar ortaya çıkabilir ancak bu noktada doktorunuzun yetkinliği ve uygulama verimliliği büyük önem taşımaktadır.

Yanlış: Burun ameliyatı sonrası ilerleyen dönemlerde burun ucunda düşme oluşuyor?

Modern tıpta yaşanan gelişmelere bağlı olarak, ameliyatlardaki başarı yüzdesi de aynı doğrultuda ilerlemiştir. Rinoplasti için birtakım belirlenmiş kurallar mevcuttur. Ameliyatlarda, burnun taşıyıcı destek noktaları dikkate alınarak gerçekleştirilen uygulamalar, burunda düşme ya da çökme gibi komplikasyonların olmasına müsaade etmemektedir

Gelinen noktada şunları söylemekte fayda var: Doğru ve iyi planlanarak, iyi uygulanmış bir rinoplasti ameliyatı, hastanın hayat kalitesini yukarıya çekmeyi başaran ve daha sağlıklı ve işlevsel bir buruna kavuşmasına yardımcı olan önemli bir süreçtir. Burada aslolan operasyonların doğru ve güvenilir ellerde uygulanmasıdır.

Sağlıklı haftalar diliyorum,

Op. Dr. Önder AKDENİZ

Devamı
burun-estetigi-operasyonundan-sonra-hizli-iyilesmenin-sirlari

Operasyondan Sonra Hızlı İyileşmenin Sırları

Her birey, geçirdiği bir operasyon sonrası hızlıca iyileşmek ister. Bu tabii ki burun estetiği operasyonları da geçerli. Burun estetiği sonrasında, burun altı hafta boyunca hassas kalır. Bu nedenle, operasyon sonrası doktorunuzun tavsiyelerini dinlemeniz çok önemli. Tavsiyelere karşı duyarlı davranmanız, hem hızlı iyileşmenizin fırsatını sunar hem de sorunsuz bir iyileşme süreci yaşarsınız.

 

Şimdi sizlere, burun estetiği operasyonu sonrası hızlı ve sağlıklı iyileşme sürecinin sırlarını vereceğim:

 • Buz kompleksi: Operasyondan sonraki ilk gün için buz kompresi rahatlamanızı sağlar. Eğer ağrı ve sızınız olursa doktorunuza danışmak şartıyla ağrı kesici hapı kullanabilirsiniz.
 • Yastık desteği: Yatarken ya da uzanırken başınızı vücudunuzdan daha yukarıda tutmaya yardımcı olacak şekilde yastıklarla destekleyebilirsiniz.
 • Hareketlere dikkat!: Kuvvet gerektiren zorlayıcı spor, hareketli aktiviteler ve egzersizlerden en az iki hafta boyunca uzak durmalısınız. Kuvvet gerektiren ya da vücudunuzu uzun süre hareket ettirmenizi gerektiren egzersizler yapmaktan kaçınmalısınız. Ameliyatın üçüncü haftasından sonra egzersizlere ağırdan alarak başlamalısınız. Altı hafta süresince yüzünüze çarpma ihtimali olan toplu sporlar yapmamalısınız. Burnunuzu riske atacak egzersiz ve aktivitelerden uzak durmalısınız. Su sporlarından uzak durmalısınız. Burnunuz bu süreçte hassaslığını koruduğundan yüzme ve bilhassa dalış gibi sporlar size zarar verir ve iyileşme sürenizi uzatabilir. Tuzlu su ve klor burnunuzu yakarak size acı verebilir. Yüzme sporları için en az 1-2 ay daha beklemeniz gerekir.
 • Okyanus suyu: En az iki hafta süresince sümkürmemeye dikkat etmemelisiniz. Doktorunuzun tavsiye edeceği okyanusu suyu gibi spreylerle burnunuzu temizleyebilir, tıkanıklığını açabilirsiniz.
 • Yumuşak yemekler: Burnunuzun hareket etmesine neden olacak sert ve uzun çiğneme hareketi gerektiren yiyecekler yememelisiniz. Çiğnemesi kolay yumuşak yemekleri yemeyi tüketmeye özen göstermelisiniz.
 • Kontrollü mimikler: Yüzünüzün ve burnunuzun çok fazla ve esneyerek hareket etmesine yol açacak mimik hareketleri yapmamaya özen göstermelisiniz. Sizin için zor olsa da gülme, esneme hareketlerinizi kontrol etmeye çalışmalısınız.
 • Diş fırçalarken dikkat!: Üst dudağınızın hareket etmesine neden olan diş fırçalama hareketinizi ağır ağır ve yumuşak hareketlerle yapmalısınız. Üst dudağınızın hareket etmesi canınızın yanmasına neden olabilir.
 • Sigarayı bırakın: Ameliyattan önce ve sonra üç hafta boyunca eğer sigara kullanıyorsanız bırakmalısınız.
 • Düğmeli kıyafetler: Kıyafetlerinizin rahat çıkarılıp giyilen kıyafetler olmasına dikkat etmelisiniz. Önden düğmeli kıyafetleri tercih etmeniz size daha büyük kolaylık sağlayacaktır.
 • Gözlükten kaçının: İki ay boyunca gözlük kullanmamaya özen göstermelisiniz. Gözlük çerçevesinin ağırlığı burnunuzun şeklinin bozulmasına neden olabilir. Bu süreç içerisinde lens kullanmayı tercih etmelisiniz.
 • Güneşten korunun: Güneşten koruyucu krem kullanmadan güneş ışığına çıkmamalısınız. Cildinizi en az üç ay güneşten korumaya dikkat etmelisiniz.
 • Sabırlı olun: Burun estetiği ameliyatından sonra herkesin iyileşme süresi farklıdır. Bunun için tavsiyelere uyarak sabırlı olmalısınız. Güzel bir buruna sahip olacağınız fikri sizi motive etmeye yetecektir.
Devamı
Open chat
1
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz? Merak ettikleriniz hakkında bize Whatsapp hattımızdan sorularınızı iletebilirsiniz.