Op. Dr. Önder AKDENİZ - KBB Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

bursa-dismorfofobi

Kendini Beğenmeyenlerin Hastalığı: DİSMORFOFOBİ

Hepimizin mutlaka bedenimizde beğenmediğimiz, değiştirmek istediğimiz bölgeler vardır. Ancak bunu ne kadar problem edip, günlük hayatımızı ne boyutta etkilemesini belirlemek ise tamamen psikolojik bir süreç. Kendisiyle barışık bir bireysek, beğenmediğimiz bölgeyi çok büyük bir problem haline getirmez ve günlük hayatımıza normal bir şekilde devam edebiliriz. Ya da bölgeye müdahale için, sağlıklı alınan kararlar silsilesi sonrası estetik cerrahiye başvurabiliriz.

Ancak, estetik cerrahiyle yetinmeyen veya estetik operasyonlara doymayan bir psikoloji, tedavi edilmesi gereken durumdadır. Psikolojide bu kompulsifin bir adı var: Dismorfofobi. Yani kendini beğenmeme hastalığı. Psikologların yaptığı açıklamalara göre, Dismorfofobi gizli kalan bir hastalıktır. Türkçeleştirilmiş haliyle, Ayna Hastalığıdır. Bu kişiler, sıklıkla aynaya bakar ve obsesyon geliştirilen bölgeyi saklama girişiminde bulunur. Kişi, kendisinde var olan fakat kendisinin düşündüğü kadar göze batmayan çeşitli kusurları fazlaca büyütür. Çoğu zaman estetikle ilgisi bile olmayan bu rahatsızlık, aslında psikolojik bir hastalıktır. Kişi kendindeki ufacık bir kusuru bile takıntı haline getirir ve sürekli bu kusuruyla uğraşır. Aklını sürekli oraya verir ve bunu kendinde bir takıntı haline getirir. Hatta abartılmış kusurları nedeniyle alaya alınma endişeleri yüzünden evden çıkamaz hale gelir.

Yine psikoloji uzmanlarının paylaştığı bilgilere göre, bu kişiler sosyal ilişkilerinden memnunsuz ve sosyal ilişkilerinde problem yaşayan, çoğu bekar veya boşanmayı tercih etmiş kişilerden oluşuyor. Bu kişilerin çoğu, beden imgesinde bir değişikliğin kendilerine verdikleri değeri artıracağına ve hayatının belirgin bir şekilde düzelteceğine inanırlar. Kendilerini başkalarıyla kıyaslar ve onlara benzemeye çalışırlar. Daha çok ergenlikte başladığı tespit edilen Dismorfofobi, kişilerin yaşıtlarından uzaklaşmasına ve hatta okuldan veya işten ayrılmalarına kadar neden olabilir.

Psikiyatristlerin verdiği örnek vakalara göre, bu kişilerin en çok başvurdukları tıbbi branşlar; dermatologlar, plastik cerrahiler, estetik cerrahlar ve diş hekimleri. Son zamanlarda ünlü kişilerin, televizyonlarda sıkça insan önüne çıkmaları veya güzel vücutlu veya güzel bir surata sahip insanların kendilerini sanal ortamda ifşa etmelerinin ardından, bu vakayı toplumda daha fazla tetiklemiştir.

Dismorfofobi hakkında, hekim arkadaşlarımın bilgisi ışığında yeterli tanımlamayı yaptıysak özetle şunları söylemek isterim: Estetik operasyona ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüzde, bunu hem bizim yardımımızla hem de bu arzunuzu enine boyuna tarttıktan sonra yola çıkmalısınız. Dismorfofobi sahibi kişiler, ne kadar estetik operasyon geçirirse geçirsin, çıkan sonuçtan hoşlanmayacak ya da tatmin olmayacak ve daha fazlasını isteyecektir. Bu nedenle, sağlıklı bir psikolojiyle estetik operasyonlara karar vermek çok önemli. Unutmayalım ki, önce sağlıklı bir psikoloji, ardından güzellik…

Sağlıklı ve güzel bir hafta diliyorum…

Whatsapp Hattı
1
Danışma Hattı
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz? Merak ettikleriniz hakkında bize Whatsapp hattımızdan sorularınızı iletebilirsiniz.