Op. Dr. Önder AKDENİZ - KBB Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

Nesnelerin İnterneti İOT

Son Dönemin En Çok Konuşulan Konusu: Nesnelerin İnterneti

Kahve makinesini kontrol edebilmek ve görebilmek için basit bir düzenek hazırlıyorlar ve aslında o düzenek, bugünkü nesnelerin interneti projesinin başlangıcını oluşturuyor. Bu başlangıç, yeni dönemde muazzam bir seviyeye ulaşmış durumda ve an itibarıyla hem gündelik hayatlarımızı hem de çalışma hayatımızı kusursuz bir seviyeye taşıyor.

Nesnelerin interneti iot, çevrim içi ve daha da önemlisi gerçek zamanlı bir çalışmadır… Kontrollerinizi anlık yapabiliyor ve daha profesyonel bir denetleme sürecine ortak oluyorsunuz. Akıllı telefonlar ya da kahve makinesi gibi teknolojik cihazlar bunun en basit örneğidir ve artık bu örnek, iş hayatında da önemli bir yer edinmiş durumda.

Belli bir ağ içerisinde yer alan nesnelerin belirlenen protokol üzerinden iletişim halinde olması ve kontrol edilebilir olması şeklinde bir tanımlama yapmak mümkündür. Son dönemin en çok konuşulan konularından biri olan nesnelerin interneti iiot, ileri teknolojinin insanlık ile buluşturduğu güçlü bir ağdır. Oluşumu ise gerçekten ilginç ve 1991 yılında Cambridge Üniversitesi akademisyenleri tarafından ortaya konulmuş olan bir çalışmadır.

Whatsapp Hattı
1
Danışma Hattı
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz? Merak ettikleriniz hakkında bize Whatsapp hattımızdan sorularınızı iletebilirsiniz.