Op. Dr. Önder AKDENİZ - KBB Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

burun-estetigi-sonrasi-masaj

Ultrasonik Piezo Burun Estetiği Operasyonu Sonrası Masaj

Ultrasonik Piezo Burun Estetiği Operasyonu, burun bölgesinde şekil bozukluklarını, solunum problemlerini ses dalgalarıyla gideren bir operasyondur. Ultrasonik Piezo Burun Estetiği Operasyonunun, geleneksel yöntemlerden farkını ve faydalarını daha önceki yazılarımda belirtmiştim. Piezo yöntemi, burunda ameliyat sonrası oluşacak morluk ve şişlikleri yok denecek kadar az seviyeye indirir ve operasyon ses dalgalarıyla uygulandığı için buruna şekil vermek daha muazzam bir şekilde gerçekleştirilir. Burun estetiğinde fonksiyonu korunmuş ve estetik olarak yüzle uyumlu bir burun yapısı oluşturulmalıdır. Ultrasonik Piezo Burun Estetiği Operasyonu sonrasında buruna uygulanacak masajı da ihmal etmemek en önemli unsurlardan biri.

Ödem ve Şişliklerin İnmesi İçin Yararlıdır

Ultrasonik Piezo Burun Estetiği Operasyonu sonrasında, yüz bölgesine nazik bir şekilde masaj yapılması uygundur. Yüz bölgesinde iki tarafa birden, alt göz kapaklarında alt tarafa parmakların konması ve yüz cildinden aşağıya doğru boyun köprücük kemiğine kadar inen bir sıvazlanmayla yapılan masaj, ameliyat sonrasında oluşabilecek ödem ve şişliklerin inmesi için yararlıdır. Tabii, bu masaj estetik cerrahın onayıyla uygulanmalıdır.

Doktorunuzun Önerilerine Uymanız Şart

Burun masajı, burun estetiği operasyonu sonrası burunda meydana gelecek ödemi azaltan bir lenf drenajı sağlayabilir. Ancak masaj, ameliyat sonrasında buruna şekil verilmesi için uygulanmaz. Ama bir ihtimal, eğri burunlara yapılan masaj bu açıdan fayda sağlayabilir. Ancak bu istisnai bir durum. Burun estetik operasyonunda, kemik ve kıkırdaklar düzeltilir, daha sonra yumuşak dokuların uyum sağlanması için bekleme sürecine geçilir. İşte bu dönemde, dokuların esneyebilmesi için masaj oldukça faydalıdır. Ama önemli olan bu masajın nasıl uygulandığıdır. Örneğin, masajın çok şiddetli uygulanması ödemin artmasına ve burun yapısında tahribata sebep olabilir. Bu sonuçlara maruz kalmamak için, doktorunuzun masaj önerilerine harfiyen uymalısınız.

Özetle, burun estetiği operasyonundan sonra uygulanan masaj, sınırlı ve dikkatli bir biçimde yapılmalıdır. Ayrıca masaj, her ameliyat sonrasında gerekmediği için, mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

1
×
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz? Merak ettikleriniz hakkında bize Whatsapp hattımızdan sorularınızı iletebilirsiniz.